سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف عرشه فولادی فولادیار کوروش

همان طور که می دانید؛ کاهش مدت زمان انجام پروژه های عمرانی، می تواند منجر به کاهش هزینه های نهایی پروژه شود. یکی از بهترین و ساده ترین راه حل ها برای به حداقل رساندن مدت زمان ساخت و در عین حال اطمینان از تحویل یک سازه با کیفیت، استفاده از سقف عرشه فولادی است. می توان به جرات گفت که این محصول امتحان خود را در بین مهندسین عمران به خوبی پس داده و بیش از 60 سال است که در انواع پروژه های ساختمانی از آن استفاده می شود.

عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی یک سازه فلزی است که از ورق های فولادی موج دار، گل میخ، آرماتور و بتن تشکیل شده و برای استفاده در کف و یا سقف انواع ساختمان، تولید می شود. این سازه انواع مختلفی دارد که هر کدام ضخامت و طراحی متفاوتی دارند. از عرشه فولادی بیشتر در ایجاد سقف های عرشه فولادی استفاده می شود که در ادامه به معرفی این نوع سقف خواهیم پراخت.

عرشه فولادی فولادیار کوروش

سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف های عرشه فولادی در واقع ورقه های بهم چسبیده از فولاد گالوانیزه موج دار هستند که برای ایجاد یک سطح مقاوم جهت سوار شدن مصالح مختلف ساختمانی مثل بتن و یا عایق ها، تولید می شوند. اگر در صنعت ساختمان فعالیت می کنید و یا قصد ساختن یک ساختمان بزرگ دارید، حتماً کلمه عرشه فولادی را شنیده اید. با وجود توضیحات و مطالب بسیار تخصصی در فضای وب، احتمال دارد در مورد چگونگی تولید، نحوه استفاده از آن کمی سردرگم شده باشید. این مقاله به شما کمک می کند تا چند شکل و نوع مواد عرشه فولادی را که با نیازهای شما مطابقت دارند، بررسی کنید.

انواع سقف عرشه فولادی

سقف‌های عرشه فولادی بر اساس نوع کاربرد، ابعاد و شکل ظاهری در دسته های مختلف معمولی، کامپوزیت و سفارشی در بازار صنعت ساختمان موجود می باشند. از شاخصه های اصلی تقسیم‌بندی این محصولات می توان به مواردی مثل ارتفاع دندانه ها، فاصله داندانه‌ها و وجود آج اشاره کرد.

 • سقف عرشه فولادی معمولی

سقف عرشه فولادی معمولی برای استفاده در انواع سازه های صاف و کم شیب، مناسب می باشد. این محصول به دلیل مقرون به صرفه بودن و همچنین مقاومت بالا در تحمل وزن ساختمان، محبوبیت بسیاری در بین ساختمان سازان دارد. سقف عرشه فولادی معمولی در انواع مختلفی با اندازه و عمق مختلف شیارها ساخته می شود. در برخی موارد بسته به نوع سفارش سقف های عرشه فولادی آکوستیک نیز مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از انواع سقف های عرشه فولادی موارد زیر هستند:

سقف عرشه فولادی نوع A:

این نوع سقف، از ورقه هایی با شیارهای باریک تشکیل شده است. عرشه نوع A با نام مستعار Narrow Rib یک طرح قدیمی از روکش سقف فلزی است. عمق این صفحه 1/1 اینچ و عرض آن 36 اینچ است. فاصله بین دنده ها فقط 1 اینچ است، به همین دلیل به عنوان شیار باریک نیز شناخته می شود. فاصله باریک بین شیار ها عرشه نوع A را به یک صفحه ضعیف تر تبدیل می کند. این نوع پنل عمدتاً در تعمیر یا وصله کاری و تلاش برای تطابق با کفپوش فلزی موجود در ساختمانهای قدیمی استفاده می شود.

سقف عرشه فولادی نوع B:

این نوع سقف عرشه فولادی، رایج ترین نوع سقف فلزی است. عمق شیارها 1.5 اینچ بوده و و 36 اینچ عرض دارد. این نوع سقف، برای اجرای سقف و همچنین عایق‌های صلبی با ضخامت حدود 25 میلی‌متر یا بیشتر مناسب می باشد.

عرشه ولادی نوع b

سقف عرشه فولادی نوع F:

عرشه نوع F مقدار 1 1/2 اینچ عمق، 36 اینچ عرض دارد و یک سقف فلزی با شیارهای متوسط است. فاصله بین دنده ها 1 7/8 اینچ است که از عرشه B باریک تر و از عرشه A گسترده تر است. پنل عرشه F قدرت بیشتری نسبت به عرشه نوع A دارد، با این حال عرشه B پنل قوی تریست. عرشه نوع F بیشتر در تعمیر استفاده می شود جایی که به دنبال تطبیق با کفپوش موجود در ساختمان های قدیمی هستند.

سقف عرشه فولادی نوع N:

این نوع از سقف فلزی دارای شیارهای عمیق و پهن است. عمق آن 3 اینچ و عرض آن 24 اینچ است.

عرشه فولادی نوع N

دو نوع از متداول ترین عرشه های فولادی که به آسانی در دسترس هستند عبارتند از: عرشه B و عرشه N. دو نوع دیگر عرشه فولادی A و F کمتر در پروژه های عمرانی استفاده می شوند و به آسانی در دسترس نیستند.

 • سقف عرشه فولادی کامپوزیت

عرشه کامپوزیت یک محصول مشابه با سقف و یک ورق فولادی شیار دار به عمق 38 یا 76 میلی متر است. آنچه که عرشه کامپوزیت را از عرشه ساده (کف یا سقف) متمایز می کند، ساختار سازه ای مرکب است که با استفاده از عرشه فولادی و یک اسلب بتنی ایجاد شده است. عرشه کامپوزیتی در ابتدا به عنوان یک محل ثابت برای کف بتنی عمل می کند. پس از اتصال بتن و عرشه فولادی، یک دال کامپوزیتی ایجاد می کند.

اجزای مختلف سقف عرشه فولادی

 • ورق فولادی

اصلی ترین جزء سقف عرشه فولادی را می توان ورق های فولادی گالوانیزه در نظر گرفت. فرمینگ این ورق علی فولادی بیشتر به شکل ذوزنقه است که اجزای مختلف آن در شکل زیر نمایش داده شده است. فرمینگ ذورنقه، نوع خاصی از فرم دهی ورق گالوانیزه و رنگی است که در عرض ورق، خم هایی به حالت مربع ایجاد می کند. برآمدگی ها و فرورفتگی های موجود در ورق فولادی به فرآیند بتن ریزی کمک بسیاری نموده و استحکام عرشه را افزایش می دهد.

 • گل میخ

یکی از ابزارهای مهم در فرایند اتصال عرشه فولادی، گل میخ یا برشگیر است. گل میخ، ابزاری است که وظیفه آن اتصال ورق های فولادی به بتن و سایر اجزاست و علاوه بر این به توزیع نیروی برشی بین ورق فولادی و بتن نیز کمک بسیای می کند. این ابزار، به ورق فولادی جوش داده شده و نقطه اتصال فولاد و بتن است.

گل میخ در عرشه فولادی

 • آرماتور

مرحله بعدی پس از جوش دادن گل میخ، اتصال میله گرد و یا آرماتوربندی است. استفاده از آرماتور ها در سقف عرشه فولادی مزایای بسیاری دارد که یکی از مهمترین آنها افزایش تحمل نیرو و فشار کششی و مقاومت بتن است. در صورت عدم استفاده از میله گرد، این ورق فولادی است که باید این حجم از فشار کششی را تحمل کند. آرماتورها علاوه بر این از جمع شدگی بتن نیز جلوگیری می کنند.

آرماتور در عرشه فولادی

 • بتن

مرحله آخر در پروژه اتصال سقف عرشه فولادی، بتن ریزی است. اگر از آرماتوربندی استفاده شده باشد از بتن های سبک و معمولی در اجرای این پروژه ها استفاده می شو در غیر این صورت، با توجه به اینکه تحمل وزن بتن بر عهده ورق فولادی است، می توان از بتن های الیافی استفاده نمود.

استفاده از سقف عرشه فولادی در ساختمان سازی ها، مزیت های بسیاری دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

5 مزیت استفاده از سقف عرشه فولادی

 1. نصب آسان و سریع

یکی از ویژگی های قابل توجه عرشه های فولادی، نصب سریع آنهاست که منجر به تسریع در انجام پروژه خواهد شد. حمل آسان به همراه نصب سریع، سبب شده تا این ابزار، طرفداران بسیاری را به خود اختصاص دهد. برای مثال حمل چندین عرشه فلزی به طور همزمان با استفاده از جرثقیل، به کاهش مدت زمان استفاده از جرثقیل و به تبع آن، کاهش هزینه ها خواهد شد.

 1. ظاهر زیبا

اگرچه عرشه های فولادی بیشتر برای اهداف ساخت و ساز تولید می شوند، اما در صورت رنگ آمیزی جذاب، می توانند از نظر بصری نیز جذاب باشند. تصور کنید به جای استفاده از سقف های بی روح گچی، از عرشه های فولادی رنگی زیبا استفاده شود.

 1. مقاومت در برابر آب و سایبانی ایمن

از عرشه های فولادی می توان در هر نوع شرایط آب و هوایی استفاده کرد. شاید تا به حال متوجه شده باشید  که انجام برخی از پروژه های عمرانی به دلیل شرایط آب و هوایی، به تاخیر افتاده است. استفاده از عرشه های فولادی، این مشکل را رفع نموده و حتی می تواند به عنوان یک پوشش عالی به منظور پیشگیری  از سقوط اجسام و حفظ سلامت کارگران استفاده کرد.

 1. با دوام، مقاوم در برابر وزن بالا

ترکیب میلگردها، عرشه فولادی و بتن، باعث ایجاد حداکثر بازده عرشه فولادی شده و در مقایسه با اسلب های سنتی یا غیر ترکیبی، نتایج قوی تر و سبک تری برای ساختمان سازی به ارمغان می آورد.

عرشه فولادی

 1. انعطاف پذیری

وزن سبک عرشه های فولادی، جابجایی و حمل و نقل آنها را از محلی به محل دیگر آسان می کند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که طول صفحات بتنی تقریباً 15 فوت است. به این ترتیب، عرشه های فلزی دارای طول یکسانی خواهند بود. به همین دلیل، آنها را می توان با وسایل نقلیه معمولی، نیز حمل کرد.

قیمت و خرید سقف عرشه فولادی

مقرون به صرفه بودن عرشه فولادی، ارتباط مستقیمی با موارد توضیح داده شده در بخش های قبلی دارد. استفاده از مصالح کمتر، استفاده از وسایل حمل و نقل ارزان تر، کاهش مدت زمان طی شده برای انجام پروژه، همگی مواردی هستند که در صرفه جویی هزینه های کلی پروژه دخیل خواهند بود. علاوه بر هزینه های اولیه ساخت، طول عمر بالا و مقاومت این سازه در برابر رطوبت و انواع آسیب نیز به طور غیرمستقیم در مقرون به صرفه بودن آن موثر است.

  شرکت فولادیار کوروش عرشه فولادی های خود را در انواع مختلف با گام 65 و 75 تولید و به بازار عرضه نموده است. شما می توانید جهت سفارش این محصولات، هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین اقدام نمائید.

برخی از محصولات

۲ دیدگاه دربارهٔ «سقف عرشه فولادی چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن