گالوانیزه کردن چیست؟

گالوانیزه کردن فلزات

در ساده ترین تعریف، گالوانیزه کردن به معنی بکارگیری از یک روکش محافظ روی سطح فلز (معمولاً فولاد یا آهن) می باشد. این عمل عمدتاً برای جلوگیری از خوردگی و در نتیجه افزایش طول عمر مفید قطعات فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی روکش روی سطح فولادی به درستی اعمال می شود، به دو صورت از فلز مربوطه محافظت می نماید: حفاظت در برابر عوامل محیطی و حافظت گالوانیک.

حفاظت در برابر عوامل محیطی

هنگامی که پوشش روی روی سطح فلز اعمال می شود، خشک و سخت شده و یک لایه محافظ اکسید روی ایجاد می کند که در برابر هوا و رطوبت نفوذ ناپذیر است، بنابراین یکی از مواردی که باعث ایجاد خوردگی می شود (الکترولیت) از بین می رود. از آنجا که بستر فولادی زیرین قادر به تماس با هوا یا رطوبت خارجی نیست، از خوردگی بیشتر جلوگیری می شود.

گالوانیزه کردن فلزات با پوشش روی

حفاظت گالوانیک

حفاظت گالوانیک که به عنوان حفاظت کاتدی نیز شناخته می شود، از لایه فولادی زیرین در مقابل خراش، خوردگی، بریدگی، فرورفتگی یا آسیب محافظت می کند.

گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد هر دو تکنیک های پردازش روی هستند. این دو روش از نظر تولید کاملاً متفاوت هستند اما از نظر ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. آگاهی بیشتر از تفاوت بین گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد، ممکن است از خرابی یا آسیب به دستگاه، تجهیزات و غیره جلوگیری کند.


انواع روش های گالوانیزه

گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم یکی از رایج ترین انواع روش های گالوانیزه است. این فرآیند با پوشاندن یک فلز آهنی یا فولادی با غوطه ور کردن آن در وان روی مذاب، در دمای حدود 840 درجه فارنهایت (449 درجه سانتی گراد) انجام می شود. هنگامی که فلز از وان  خارج می شود، روی موجود در سطح آهن یا فولاد با اکسیژن موجود در هوا واکنش داده و اکسید روی (ZnO) را تشکیل می دهد.

اکسید روی در ادامه واکنش با دی اکسید کربن، یک لایه محافظتی به نام کربنات روی (ZnCO3) ایجاد می کند. این لایه نسبتاً محکم و مقاوم و با استحکام بالایی به سطح آهن یا فولاد می چسبد.

بیشتر بخوانید: ورق گرم چیست؟

گالوانیزه گرم

گالوانیزه سرد

گالوانیزه سرد به سادگی استفاده از رنگ غنی از روی، بر سطح یک فلز فولادی برای محافظت از آن در برابر خوردگی است.

رنگ های حاوی روی را می توان با استفاده از برس، غلطک، تفنگ اسپری و غیره استفاده کرد. رنگهای غنی از روی که در گالوانیزه سرد استفاده می شود به دلیل وجود ترکیب متصل کننده، با پوشش های معمولی متفاوت است. این اتصال دهنده ها باعث می شوند روی به صورت مکانیکی به فولاد چسبیده و یک لایه محافظتی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: ورق سرد چیست؟


مقایسه گالوانیزه گرم و سرد

گالوانیزه گرم در مقایسه با گالوانیزه سرد، دارای پوشش ضخیم تر، چسبندگی قوی و مقاومت بیشتر در برابر خوردگی است. گالوانیزه گرم برای همه اندازه های قطعات فلز مناسب است، به ویژه برای جلوگیری از زنگ زدگی طی مدت زمان طولانی قطعات بزرگ فولادی در فضای باز مانند حصار بزرگراه ها، برج قدرت، اتصال دهنده های بزرگ و سایر موارد بسیار مناسب است.

گالوانیزه سرد اساساً یک پوشش نازک است، بنابراین مقاومت آن در برابر خوردگی نسبت به گالوانیزه گرم ضعیف تر است و لایه روی به راحتی از بین می رود. در حالی که گالوانیزه سرد عملکردی نسبتاً ضعیف تر در مقایسه با گالوانیزه گرم دارد، اما مزایای خاص خود را نیز به دنبال خواهد داشت. گالوانیزه سرد برای کاربردهایی روی سازه ها و اجزای کوچکتر مقرون به صرفه و ایده آل است. فرآیندهای گرمایش از نظر هزینه گران تر بوده و معمولاً برای سازه های بزرگتر و برای مصارف صنعتی سنگین مناسب تر است.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: تفاوت ورق سرد و ورق گرم چیست؟


مزایای استفاده از فولاد گالوانیزه

گالوانیزه کردن فولاد و انواع فلزات، مزایای بسیاری دارد که به 10 مورد از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد:

1. اقتصادی و مقرون به صرفه: هزینه گالوانیزه در مقایسه با سایر روکش های محافظ، بسیار کمتر است.

2. دوام و ماندگاری بالا: طبق تحقیقات انجام شده، طول عمر پوشش های گالوانیزه روی سازه های معمولی در بیشتر محیط های روستایی، شهری و ساحلی بیش از 50 سال است.

3. نگهداری کمتر: پوشش های گالوانیزه نیاز به نگهداری کمی دارند.

4. پوششی سخت و محکم: روکش گالوانیزه دارای ساختار متالوژی منحصر به فردی است که مقاومت فوق العاده ای در برابر آسیب های مکانیکی در حمل و نقل و سرویس ارائه می دهد.

5. حفاظت کامل: تمام قسمت های یک فلز گالوانیزه از حفره ها گرفته تا گوشه های تیز و قسمت های غیر قابل دسترسی، به طور یکسان پوشش دهی خواهند شد.

6. نظافت آسان: فولاد گالوانیزه به راحتی تمیز می شود.

7. سهولت در بازرسی: پوشش های گالوانیزه به آسانی توسط چشم ارزیابی می شوند و می توان از روشهای ساده سنجش ضخامت برای بررسی آنها استفاده کرد.

8. آماده سازی سریع: پوشش دهی یک فلز به روش گالوانیزه، ظرف مدت کمی انجام می شود. علاوه بر این،استفاده از فولادهای گالوانیزه می تواند در تسریع  مدت زمان آماده سازی سازه ها، بسیار موثر باشد.

 9. مقاوم در برابر عوامل محیطی: فرایند گالوانیزه بستگی به شرایط آب و هوایی ندارد.

10. ظاهر زیبا: ورق های فولادی گالوانیزه رنگی نیز برای استفاده در کاربردهای تزئینی تولید می شوند.

همچنین بخوانید: کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟


خرید ورق های گالوانیزه

شرکت فولادیار کوروش با ظرفیت تولید بیش از 120.000 تن انواع فرمینگ و 47.000 تن برش های طولی و عرضی در سال، انواع ورق های گالوانیزه را در قالب های برش طولی، رشته بری و انواع فرمینگ ها با کیفیت بسیار بالایی تولید و به بازار عرضه نموده است. شما می توانید برای بررسی این محصولات و ثبت یا دریافت مشاوره با شماره تماس درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن